Účinný boj proti vráskam, akné a iným chybičkám krásy
Výzkum potvrdil, že väčšina ( 67 % ) oslovených žien vo veku 20 – 65 rokov považuje vrásky za kozmetický problém, ktorého sa najviac obávajú.
Neexistuje žiadna presná kozmetická alebo dermatologická definícia vrások. Vráska je postupne vznikajúci úzky, rôzne hlboký pokles kožného reliéfu, ktorý má dve základné príčiny. Vrásky môžu byť prejavom predčasného starnutia pleti. Je to bežný jav vyvolaný najmä nadmerným opaľovaním.
Skutočná nadmerná tvorba vrások s ďalšími príznakmi predčasného starnutia celého tela je veľmi vzácna a súvisí s geneticky viazaním ochorenia.
Mimické vrásky
Mimické vrásky vznikajú najmä na čele, v okolí očí a úst. Ich hlavnou príčinou sú pravidelné zmeny napnutia kože pri činnosti mimických svalov. Mimické svaly používame najmä pri rozprávaní, zpracovaní potravy v ústach a pri vyjadrovaní našich pocitov – smiech, mraštenie. Postupne dochádza k trvalému napnutiu mimických svalov v miestach ich častého používania, čo sa prejaví práve vznikom vrásky. O hercoch je napríklad známe, že mimické vrásky majú mnohí z nich skôr a výraznejšie, čo je dané častým používaním mimických svalov pri každodennom hraní sprevádzajúcom výrazmi tváre. Mimické vrásky sú menej závislé na veku a horšie sa odstraňujú.
Vrásky, ako následok stárnutia kože.
Ani tieto vrásky zpravidla nie sú prejavom choroby, ale predstavujú normálny proces stárnutia pokožky. Vekové rozpätie, kedy sa na pleti objavujú prvé vrásky je široké a pohybuje sa najčastejšie v rozmedzí 25 – 35 rokov. Vrásky najskôr vznikajú na miestach vystavených vplyvom vonkajšieho prostredia na miestach najviac vystavených poveternostným vplyvom – tvár, krk a ruky. Príčinou tohto typu vrások sú najmä zmeny druhej vrstvy kože – zamši. Dochádza k poklesu tvorby kolagénu, ktorý je významným faktorom ovplyvňujúcim súdržnosť a hydratáciu zamši. S vekom stúpa pravdepodobnosť, že príde k zvýrazneniu už prítomných mimických vrások a pridajú sa k nim vrásky zo stárnutia kože. Typickým miestom, kde vznikajú prakticky výhradne vrásky zo stárnutia je krk.
Idú vrásky odstrániť ?
Teoreticky ide každú vrásku z vyššie popísaných príčin odstrániť dermatochirurgicky, alebo špecifickou liečbou. Otázkou je, na ako dlho a pri vedomí možných rizík pre klientov. Mimické vrásky a vrásky zo stárnutia kože môžu byť odstránené plasticko – chirurgickým zákrokom. Záleží najmä na zručnosti lekára a schopnosti klientky investovať financie do často veľmi nákladných výkonov.
Druhou variantou je injekčná aplikácia špecifických látok do zamši alebo k mimickému svalstvu. Ošetrenie je robené na základe typu vrásky. Nadmerné napätie mimických svalov je odblokované botulotoxinom a previsy pri vráskach zo zostárnutej kože sú vyplnené kolagénom.
Dermatologické postupy
Dermatologické prípravky a postupy ošetrenia vrások vychádzajú z rovnakých poznatkov, ako postupy lekárske. Kozmetička nerobí chirurgické zákroky ani neaplikuje injekcie, ale môže pri svojej práci použiť podobné látky, ktoré využíva lekár. Dermokozmetika sa snaží podobne ako medicína priamo ovplyvniť hĺbku a viditeľnosť vrások. Takéto kozmetické prípravky musia na rozdiel od bežnej kozmetiky prenikať relatívne hlboko do zamši. Príkladom hranica dermatologickej látky je prípravok ARGIRELINE, ktorý na svaly pôsobí podobne ako botulotoxin. Argireline je doplnená o látku Thalasine.
Kozmetické postupy
Kozmetické prípravky ovplyvňujú najmä vlastnosti pokožky. Aj keď hydratácia ovplyvňuje rozvoj vrások, nie sú jej hlavnou príčinou. Z tohto dôvodu sú možnosti klasických kozmetických prípravkov v oblasti boja proti už existujúcim vráskam omedzené. Použitie ceramidov, vitamínov, výťažkov z rastlín alebo nenaštiepeného kolagénu a rady iných látok je z pohľadu boja proti vráskam sporné. Význam kozmetických prípravkov je najmä v predchádzajúcom vzniku vrások zo stárnutia pleti. Rozvoj týchto vrások je podmienený tiež nadmernou expozíciou slnečného žiarenia a nedokonalou ochranou pleti voči agresívnemu vplyvu vonkajšieho prostredia.